Strawberries are just starting to come into season around Iowa. You can get a huge gallon container for just $4. Usually that’s the cost of a pint. Unfortunately, a gallon is way too much for Jason and I to eat. I’ve been trying to come up with enough ideas to use them up before they go bad, things that can freeze and are healthy. Sure I could whip them all into strawberry tarts, but how many of those should I be eating?
I’ve been trying my best to stay the heck away from bad food. I did pretty well not stuffing my face with one hundred cookies over Christmas, but now I’m facing New Years! How do I indulge and celebrate when I’m trying to keep my alcohol at a minimum and
Read MoreI love love love hummus. But I always have two issues with it: The brand I used to eat and love is no longer sold at my local supermarket and it’s expensive. Really expensive. Like $4 for one of those little tiny itty bitty containers.
Read MoreView More